Neler Yapılır

Adayı gezmek için kendinize ait bir taşıtınızın olması tavsiye edilir. Bu taşıt özel otomobiliniz de olabilir, bisikletiniz motosikletiniz de, karar size kalmış. Adanın merkezini gezerken sokakların darlığı sebebiyle otomobilinizle biraz zorlanabilirsiniz. Merkez gezilerinizi yürüyerek, çevre gezileri ise aracınızla yapabilirsiniz. Adada bisiklet de kiralayabilirsiniz. 

Bozcaada’nın tamamı sit alanı kapsamındadır, bu sayede tarihi dokusunda ve mimarisinde bozulmaya ve çarpık yapılaşmaya izin verilmemektedir. Yerleşim olarak adanın merkezi seçilmiş ve merkez Rum mahallesi ve Türk mahallesi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İki mahalleyi gezerek farklı mimari özelliklere sahip yapıları görebilirsiniz. Ada merkezinden uzaklaştığınızda ise bağ evleriyle karşılaşırsınız. 

Bozcaada Kalesi 

kale
Bozcaada’ya gelen ziyaretçileri ilk olarak Bozcaada Kalesi bütün heybetiyle karşılar. Ne zaman inşa edilmiş olduğu bilinmese de Osmanlı döneminde sık sık bakımı yapılmış olan kale bugün oldukça iyi durumdadır. Coğrafi konumu gereği pek çok kez el değiştiren adanın bu heybetli kalesinde Cenevizlilerin, Venediklilerin ve en çok da Osmanlıların izi vardır. 

Kalenin orjinal görünümüne ulaşması için çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Ayrıca kalenin içinde halkın gönüllü olarak verdiği eserlerden oluşmuş iki küçük müze de kurulmuştur. Müzelerde arkeolojik kazılardan çıkarılmış parçalar ve mimari objeler sergilenir. 

Ayazma

ayazma (1)

Ayazma bölgesinde Bozcaada’nın en büyük doğal plajı bulunur. Yunanca “kutsal su” anlamına gelen Ayazma, adanın güney kısmında yer alır ve burada bulunan küçük bir şapel de Ayazma Şapeli olarak bilinir. Bu şapel hâlen özel günlerde kullanır. Şapelin yakınında dilek tutmak için kumaş parçalarının dallara asıldığı bir ağacın olduğu bir mağara bulunmaktadır. Ayrıca yine şapelin yakınında 25-26-27 Temmuz’da Ayazma Panayırı kurulur. Ada halkı ve ziyaretçiler, bu üç gün boyunca adaya özgü Rum ve Türk yemeklerini tadar ve düzenlenen çeşitli aktivitelerle eğlenirler. 

Ayazma’nın masmavi bir suya sahip doğal plajı; adalıların, günübirlik veya konaklamalı ziyaretçilerin denize girmek için öncelikli olarak tercih ettikleri yerdir. Burada duş, şezlong, şemsiye ve soyunma kabini gibi her tür ihtiyacınızı karşılayacak plaj işletmeleri vardır. 

Şarap fabrikaları

sarap

Bozcaada için şarap ve bağcılık vazgeçilmezdir. Halkın başlıca geçim kaynaklarından biridir bağcılık. Şarap üretiminin adanın geçmişinde ve bugününde büyük bir yeri olmasının en büyük sebebi; adanın coğrafi yapı ve iklim açısından üzüm yetiştirmeye olan elverişliliğidir. Adada 4 adet şarap fabrikası vardır. Günümüzde bu fabrikalar tam kapasite üretim yapmaktadır. Fabrikalar dışında bağ evlerinde de az miktarlarda şarap üretimi yapılır. Şarap meraklıları bu fabrikaları gezebilir, üzümün fabrikaya girişinden şarap oluşuna kadarki yolculuğunu yerinde izleyebilirler. Bu fabrikaların 3’ü (Talay, Ataol ve Yunatçılar) adanın merkezindedir. Ayrıca fabrikaların tadım evlerini ziyaret ederek damak zevkinize uygun şarabı bulabilirsiniz. Sevdikleriniz için de Bozcaada’da üretilmiş bir şişe şarap oldukça güzel bir hediye olabilir. 


Göztepe

plajlar

Adaya bir de tepeden bakmak için Göztepe en güzel noktadır. Adanın en yüksek noktası olan Göztepe, 192 metre yükseklikten Bozcaada’nın güzelliğini ayaklarınızın altına serer. Göztepe’ye çıkan bir araba yolu vardır. Yürümeyi tercih edenler ise 45 dakikada tepeye çıkabilir. Özellikle günbatımında ve nem oranı azken Göztepe’den en güzel manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca bu manzara şölenine genellikle bir şişe Bozcaada yapımı şarap da eşlik eder. 

Plajlar

  • Adanın hemen her yerinden denize girilebilir. Rüzgâr Bozcaada’da eksik olmadığı için denize nereden girilebileceğine de rüzgârın esiş yönü karar verir. Rüzgâr nereden esiyorsa oranın diğer tarafından denize girilir. Güneydeki koylar; Ayazma Plajı, Sulu Bahçe, Habbele Plajı, Akvaryum, Beylik, kuzeydeki koylar; Çayır, Ova ve doğudaki koylar; Poyraz Limanı, Tekirbahçe ve Tuz Burnu’dur. Rüzgâra göre bu koylardan birini seçip kendinizi Bozcaada’nın masmavi sularına bırakabilirsiniz.